Megcsalás.hu
tanácsok
megcsalás esetére
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

Hogyan dolgozzuk fel a megcsalást?

A megcsalás az egy bonyolult, fájdalmas jelenség egy párkapcsolatban, és sokszor akár 2 év is eltelhet míg valaki meg tud birkózni azzal a gondolattal, vagy azzal a ténnyel, hogy a párja hűtlen volt hozzá.

Ami jellemző ilyenkor, hogy nagyon sokféle érzés, hozzáadás kavarog a megcsalt félben. Ha valaki azt tapasztalja magán, hogy érzelmileg állandóan „hullámzik”, folyamatosan váltakozóan mindenféle érzés járja át, van egy jó hírem: nincsen semmi probléma! Ez azt jelenti, hogy egy ilyen helyzetben normálisan működik.

A megcsalás nagyon komoly trauma, és amikor kiderül, különböző érzések, hozzáállások járhatnak át bárkit:

Gyakori, természetes reakciók a megcsalás kiderülése után

Megkönnyebbülés

Furcsa, de sokan megkönnyebbülnek, amikor kiderül a hűtlenség. Ez azért lehet, mert már lehet, hogy az ember előtte érezte, hogy van valami a levegőben. A megkönnyebbülést okozhatja az is, hogy milyen jó, hogy magától mondja el a másik, mert én már tudtam, hogy van valami a háttérben. De valaki azért könnyebbül meg, mert neki is vaj volt a füle mögött, és akkor így a mérleg két serpenyőjében azonos súlyú, nehézségű terhek kerülnek.

Indulatok

A megcsalás kiderülése néha furcsa érzelmeket, indulatokat hozhat elő az emberből. Vigyázni kell, hogy a tettlegességig ne jussunk, de ez is egy természetes állapot, hogy dühösek, agresszívek leszünk, és ha a megcsalás tényére gondolunk azonnal felrobbanunk.

Befelé fordulás

A feldolgozás során természetes jelenség, hogy beletörődünk, elcsendesedünk, magunkba fordulunk, és azt mondjuk, hogy ennyit lehet tenni, nincs mit tovább gondolkodni, ez van, ez megtörtént. Természetes dolog a megbántódás ilyenkor. Mint egy sündisznó magunkba fordulunk, és a tüskéinket kifele irányítjuk. Abszolút rendben van.

„Nem vagyok elég jó!”

Tipikus jelenség, hogy megcsalt félként elkezd azon gondolkodni, hogy ő nem elég jó a párjának, ő nem elég szép, ő nem elég nőies, nem elég férfias, tehát amikor az ember önbizalma meginog, akkor ő elkezd azzal foglalkozni, hogy ki is ő? Mi is ő? Mennyire értékesebb, vagy nem? Sokan tipikusan elkezdik magukat ostorozni, bántani magukat. Ezt egyrészt azért teszik, mert az önértékelésük alacsony, és azt gondolják, hogy elhiszik, hogy ők tehetnek a dologról. Mások pedig valamiért nem mernek haragudni a párjukra, nem merik felhozni a problémákat egyfajta konfliktus kerülésből, vagy alárendelt szerepben vannak a kapcsolatban, és ilyenkor nagyon gyakori az önostorozás.

Visszavágni akarás

Nagyon gyakori az a reakció, hogy valaki -mondhatom így- elkezd bepasizni, becsajozni, egyfajta szemet szemért elv alapján visszavágni, és megmutatni, hogy képesek vagyunk arra, hogy kelljünk valakinek. Ebben sokszor megint az önértékelésüket akarjuk növelni, más esetben viszont a bosszú hajtja ezt a dolgot, hogy ha nem sikerült teljesen megbocsátani, feldolgozni a történteket. Valaki így próbálja kiegyenlíteni azt a szerepet, hogy felborult az etikai egyensúly a kapcsolatban.

Azonnali cselekvés

Nagyon gyakori, hogy valaki elkezd alkudozni, elkezd nagyon gyorsan megoldást találni, csináljunk valamit minél gyorsabban. Ez ugye amikor az ember lába alatt a talaj az kicsúszik, akkor egy tipikus reakció, hogy akkor most vegyük kézbe a dolgokat.

Harag

A harag érzése is előkerülhet a feldolgozás során. Haragudhat a megcsalt fél a párjára, haragudhat a szeretőre, haragudhat mindenkire, aki az utóbbi időben nem támogatta a párkapcsolatot, és persze saját magára is haragudhat az ember, ugye erről már volt szó.

Kérdésözön

A végére hagytam, bár sokszor az elején szokott megtörténni, hogy valakiben egy fajta kérdésözön indul el. Miért történt ez? Hogyan járultam hozzá? Eleve, hogy nem vettem észre? Miért kell, hogy ilyen történjen velünk? Kérdések, kérdések, kérdések, amelyek egy részére a megcsalt fél magában próbál gondolkodni, egy részére pedig a párjától keres magyarázatot, és választ. Még egyszer mondom, akiben kavarognak az érzések, és mindenféle reakciót lát magán szeretném jelezni, hogy nem bolond, nincsen probléma, nincs nagy baj, ez az emberi működésnek egy természetes része, hogy amikor veszteség éri, akkor annak megvan egy olyan folyamata, egy feldolgozási folyamata, ami ilyenkor természetes.

Mit lehet tenni, hogy könnyebb legyen a feldolgozás?

Mielőtt leírnám két fontos tanácsomat, néhány gondolatomat ebben a videóban is hadd osszam meg:


Az ígért két tanácsom pedig a következő:

1) Beszéljünk!

Egyrészt a legjobb, hogy ha a bennünk lévő érzésekről beszélünk, mert akkor azok nem bennünk kavarognak. Nem bennünket feszítenek. Ha kiadjuk magunkból az érzéseinket, akkor megkönnyebbülünk, és sokkal tisztábban tudjuk látni a helyzetünket. Kinek lehet „kiadni” az érzéseket?

  1. Természetesen a párunknak. Ő is jó, hogy ha tudja, hogy bennünk mit okozott az, ami történt. Segítjük őt ezzel, és előrébb visszük a helyzet megoldását.
  2. Ki lehet adni barátoknak, ismerősöknek. Egy dologra viszont itt vigyázni kell: a barátok, ismerődök hajlamosak a párunk ellen fordítani minket, tehát a párunk a hűtlen fél, akkor őbelőle a barátok nagyon könnyen bűnbakot, hibást „csinálnak”. Pedig a cél nem az, hogy a mi felelősségünket felmentsék a barátok! Egy cél van: hogy az érzéseinktől kicsit meg tudjunk könnyebbülni azáltal, hogy elmondjuk a problémáinkat. Úgyhogy arra figyeljünk, hogy ha barátoknak, családtagoknak mesélünk a történtekről ne az legyen a fő igényünk, hogy megértést kapjunk, és közösen haragudhassunk a hűtlen társunkra, hanem pusztán az, hogy az érzéseinket kiadhatjuk.
  3. Nyilván lehet szakemberhez is menni, aki segít az elfogadásban, az érzések elfogadásában, a történtek elfogadásában, megoldások találásában. Hozzá is lehet fordulni, hogy egy jót beszélgessünk, és az érzéseinket egy kicsit feldolgozzuk.

2) Teremtsünk szerető környezetet!

De ami a legfontosabb, hogy talán ilyenkor keressünk minél szeretőbb környezetet. Ha az ember azt érzi, hogy elárulták, hogy átverték, hogy kihasználták, hogy nem kellett valakinek, akkor a legjobb az, hogy ha szerető környezetet keres magának.

Ilyenkor jó, ha baráti, családi szálakat keresünk, ahol elfogadást kapunk. Mert egyáltalán nem biztos, hogy az a megoldás, hogy egyedül magunkban próbálunk a megcsalás feldolgozásával megküzdeni. Ha tudunk olyan környezetet, ahol sok szeretetet, odafigyelést kapunk annál nincs ilyenkor jobb.

Sok erőt kívánok a feldolgozáshoz!

Kedves Olvasóm!

Ha mélyebben is érdekli a hűtlenség témája, kérem, töltse le és olvassa el most a megcsalás kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet: