Megcsalás.hu
tanácsok
megcsalás esetére
Dr. Mészáros Ádám
Párkapcsolati mediátor
Dr. Mészáros Ádám - párkapcsolati mediátor

Hogyan lehetünk egy megcsalás után újra együtt úgy, mint régen?

Ha egy pár életében megjelenik a hűtlenség, érdemes végiggondolni, hogyan lehet eljuttatni a kapcsolatot egy olyan állapotba, amelyben azokat az örömöket élheti át, mint korábban. Ebben a cikkben ezt a kérdést járom részletesen körbe.

1) Vizsgáljuk meg az alapokat!

Először érdemes elgondolkodni, hogy van-e a kapcsolatunknak olyan alapja, olyan gyökere, amire fel lehet építeni a kapcsolatunk megújított változatát.

Járt nálam egyszer egy olyan házaspár, ahol kettő hónapnyi házasság után történt egy nagyon „csúnya”, eltitkolt megcsalás. Sajnos történnek ilyenek a mai világban.

A kérdés ilyenkor, hogy van-e elég alap, van-e elég közös pozitív múlt, amelyre építkezni tudunk? Vannak-e jó, pozitív emlékeink? Szeretjük-e a másik személyét még?

Alapnak nem tekintem azt, amikor közös vagyoni helyzetünk van, ami összetart minket. Hogy ha nagyon szeretjük a gyerekeinket az nagyon jó, de vajon a másik személye is fontos a számunkra annyira, hogy a megcsalás után azon gondolkodjunk, hogy hogyan hozzuk össze a kapcsolatunkat ismét?

2) Dolgozzuk fel a megcsalást!

 Mivel segítheti a megcsalás feldolgozását a hűtlen fél?

  • Ha megtörtént a baj, akkor hűtlen félként ne csak azt mondjuk, hogy „oké, lépjünk túl”, hanem döntsünk! Hozzunk magunkban egy igazi döntést, hogy a házasságunkat akarjuk! Legyen meg a a szándékunk az újrakezdésre! A külső kapcsolatunkat zárjuk le, és valóban akarjunk új életet kezdeni. Nagyon fontos ezt a döntést meghozni.
  • Aztán hűtlen félként nagyon fontos az is, hogy az okozott kárt, az okozott fájdalmat, amit a párunk átél, azt hozzuk helyre! Kérjünk bocsánatot! De ne csak szóval kérjünk bocsánatot, hanem próbáljunk meg bocsánatot kérni tevékenyen, aktívan: kárpótoljuk a másikat! Próbáljunk meg neki adni, újra szeretni, visszahozni és kimutatni a régi érzelmeinket felé! Mert a másiknak a megcsalás sokszor egyfajta elárulás, nagyon könnyen a másik bizalma odavész, és ezért vissza dolgoznunk magunkat a párunk szívébe.
  • Aztán az is nagyon fontos, hogy hűtlen félként bizonyítsunk. Bizonyítsunk azal, hogy teszünk a másikért, hogy ott vagyunk vele! A másikat tudatosan is próbáljuk szeretni! Persze tudom, hogy ez nem mindig könnyű, hiszen sokszor pont az is hozzájárult a hűtlenséghez, hogy a másik nagyon elhanyagoló, kritikus vagy bántó volt! Mégis érdemes azon dolgozni, hogy bizonyítsuk a hűségünket és a helyrehozni-akarásunkat, hogy a másikban a bizalom az helyreálljon, és azt érezze a másik, hogy fontos számunkra.

Mire kell figyelnie a megcsalás feldolgozása során a megcsalt félnek?

1) Adjunk időt!

A megcsalás feldolgozása nem egyik napról a másikra történik, természetes dolognak számít, hogy elhúzódik.

Idő kell hozzá. Ezért fontos, hogy a saját érzelmeinkkel legyünk türelmesek, és ne cselekedjünk meggondolatlanul. Várjuk meg, amíg lecsengnek ezek a kilengések, csapongó belső folyamatok bennünk. Figyeljünk arra megcsalt félként, hogy ne menjünk bele olyan sérelmekbe, olyan bosszúálló hadjáratokba, amelyekkel aláássuk a kapcsolatunkat, és tönkre tesszük a lehetőségét annak, hogy újra építsük a kapcsolatot.

2) Szeressük a párunkat!

Megcsalt félként próbáljuk meg szeretni a társunkat. Ez egy nagyon furcsa gondolat. Hiszen miért is kéne szeretni, miután a másik olyat tett, ami nehezen megbocsátható?

Ami nagyon fontos, hogy különítsük el az embert, és a tettét. A hűtlen társunkat elfogadással próbáljuk meg szeretni. Viszont azt, amit tett azt nem kell elnéznünk. A leghelyesebb, ha úgy állunk a párunkhoz, hogy „amit tettél velem az fáj, az nem esett jól, és azt légy szíves hozd helyre, viszont emberként elfogadlak téged.”

Tudom, hogy ezzel nagyon-nagyon nehezet kívánok, hiszen amikor valakit megcsaltak, pont ahhoz van a legkevésbé kedve, hogy a másikat szeresse, elfogadja. Viszont egy hűtlen felet a támadás, a harag taszítja a társától. És ha megcsalt félként taszítjuk a párunkat, azaz a személyét elutasítjuk vagy bántjuk, úgy nagyon nehézzé válik az újjáépítés.

A megcsalás feldolgozásáról itt írok egy kicsit hosszabban, illetve néhány hasznos gondolatot ebben a videóban is elmesélek:

3) Újjáépítés

1) Foglalkozzunk a megcsalás okaival!

Az újjáépítés szakaszában nagyon fontos, hogy meg kell értenünk, hogy mi járult hozzá a megcsaláshoz, mik voltak az okok, amik elindították ezt az egész folyamatot.

Sokszor említem, hogy ugye ez soha sem csak a hűtlen félen múlik, hanem

  • a megcsalt félen is,
  • a kapcsolati helyzeten, a körülményeken, és
  • a hűtlen fél gyermekkorán is.

Ezeket az okokat azért érdemes pontosan megérteni, mert ha ezekkel nem foglalkozunk, és csak újra kezdjük a kapcsolatunkat, egy hasonló élethelyzet nagyon könnyen ugyanazt a reakciót tudja előhozni a hűtlen félből. És azt gondolom, hogy nem kell ezt a hasonló élethelyzetet megvárni, hogy tanuljunk belőle. Ha megértjük időben az okokat, és kiiktatjuk őket a kapcsolatunkból, akkor az újjáépítés az tartós lesz, és „nem fog újra összedőlni a ház”.

2) Mérjük fel egymás igényeit a jövőre nézve!

Az újjáépítésnél ami még fontos, hogy értsük meg, kinek mire lenne szüksége ebben a kapcsolatban! Ki mire vágyik?

Üljünk le egymással szemben, mint hogy ha soha nem ismertük volna egymást, mint hogyha semmilyen közös emlékünk nem lenne, és kérdezzük meg, hogy ki mire vágyik! Egy új kapcsolatot teljesen a nulláról, tiszta lapokkal kell elindítanunk!

Sok erőt kívánok az újrakezdéshez!

Kedves Olvasóm!

Ha mélyebben is érdekli a hűtlenség témája, kérem, töltse le és olvassa el most a megcsalás kezeléséről szóló ingyenes minikönyvemet: